Yunanistan Oturma İzni

Türk Vatandaşı Yunanistan’da Taşınmaz Alabilir Mi?

Yunanistan’da yatırım yaparak oturum izni almak mümkündür. En az 250.000 Euro değerinde gayrimenkul satın almanız veya yatırım yapmanız durumunda Yunanistan’da beş (5) yıllık oturum izni alabilirsiniz. Bu 5 yıllık süreç içerisinde ise Yunanistan’da 5 yıl boyunca bulunmanız, oturma şartı gerekmemektedir, isterseniz yatırım için almış olduğunuz taşınmazı bu süreçte kiraya dahi verebilirsiniz.

Atina Bölgesi, Selanik, Santorini ve Mikonos için ise 500.000 Euro değerinde bir taşınmaz almanız veya yatırım yapmanız gerekmektedir. Daha sonra ise başvuru yapıp yatırımı sürdürmek şartıyla her beş yılda bir süresiz olarak yenilenebilen beş yıl geçerli oturma izni alırsınız.

Ayrıca Yunanistan oturma izni aldığınız andan itibaren Schengen vizesine sahip oluyorsunuz ve Schengen vizesi isteyen bölgelere vizesiz olarak seyahat etme imkânınız oluyor. Bu Türk vatandaşları için oldukça talep gören bir nokta.

Peki bu süreç nasıl işleyecek? Öncelikle Yunanistan’da taşınmaz satın almak için bir avukat ile sürecinizi yönetmeniz çok önemlidir.

Yunanistan’da yatırım yapmaya karar verdiğinizde ise Yunanistan’da yer alan bölgelerden hangi bölgenin fiyat olarak konum ve çevre olarak size uygun olduğunu tespit etmeniz gereklidir. Buna ilişkin olarak ise süreci birlikte yönettiğiniz avukat size destek olacaktır. Biz hukuk bürosu olarak Yunanistan’da bulunan meslektaşlarımız ile bu süreci uyum içerisinde yürütmekteyiz.

 

Tavsiye Edilen Yazılar