Ceza Hukuku

izmir ceza avukatı

Ceza Hukuku konusunda ceza avukatından yardım alınması mağduriyet yaşanmaması açısından büyük önem teşkil etmektedir. Hukuk büromuz tarafından;

  • Savcılık işlemleri
  • Ağır Ceza Davaları
  • Asliye Ceza Davaları
  • Adli Sicil/Sabıka kaydı işlemleri
  • Ceza Davaları Temyiz Dilekçesi

Gibi ceza hukukuna ilişkin alanlarda hizmet verilmektedir.

İzmir Ceza Avukatı

İzmir ceza avukatı
İzmir ceza avukatı

Ceza davaları bir kişinin eyleminin suç olduğu şüphesi üzerine başlar. Bu şüphenin sona ermesine kadar devam eden yasal sürece ceza davası denir. Ceza davaları; İddia, savunma ve yargılama şeklinde faaliyet göstermektedir. Bulunduğunuz bölgeye göre İzmir ceza avukatı olarak hizmet veren pek çok büro vardır. Ceza davalarına Asliye Ceza Mahkemeleri ve Ağır Ceza Mahkemeleri bakmaktadır. Bunların yanında İcra Ceza Mahkemesi, Çocuk Mahkemesi ve Fikri ve Sınai Mülkiyet konularına bakan başka mahkemeler de vardır.

Asliye Ceza Mahkemeleri daha düşük ceza gerektiren suçların yargılanmasında görev alır. Ağır ceza mahkemelerinin görev tanımına girmeyen davalara Asliye Ceza Mahkemesi bakmaktadır. Ağır ceza mahkemeleri ise ceza üst sınırı on yılın üzerinde olan davalara bakmaktadır. Bazı suçlar ise özel olarak ayrılır ve bu suçlara ceza miktarına önem vermeden direkt olarak Ağır Ceza Mahkemesi bakar.

Bir kişi suçla itham edildiğinde davaya ceza mahkemeleri bakmaktadır. Bu davaların yaptırımları ciddi olabilir. Ceza davalarını savcı açmaktadır. İddia makamı savcıdır. Bu iddianame kanuni unsurları taşırsa mahkeme kabul eder ve dava bu şekilde açılmış olur. Bu nedenle ceza avukatları davanız konusunda uzmanlaşan avukatlardır. Her ceza davası birbirinden farklıdır. Bir davanın tüm ayrıntılarını değerlendirmek ve analiz etmek ise deneyimli bir avukat sayesinde olur. Yasal haklarınızı ve mahkeme prosedürlerini bilmek bu davalarda oldukça önemlidir. Ceza davası süreçleri sorunsuz bir şekilde ilerleyen kolay adımlardan oluşmaz. Bu nedenle kişinin hak kaybı yaşamaması için bir ceza avukatıyla ilerlemesi en doğru yol olacaktır.

Bazı dava türlerinde olduğu gibi ceza davalarında da kişi, maliyet ve ücretlerden tasarruf etmek için bölgesinde ceza avukatı İzmir tutmayı tercih etmeyebilir. Ancak gerçek şu ki, bir ceza savunma avukatı tutmak her zaman akıllıca bir karardır, çünkü bir avukat tutmanın maddi bedeli, davanızı kaybetmekten kaynaklanan büyük masraflarla karşılaştırıldığında her zaman azdır. Bu nedenle, mümkün olan en iyi savunmaya sahip olmak için bir ceza avukatı gereklidir. Bununla birlikte ceza mahkemesi, yapacağı yargılama neticesinde sanık hakkında hüküm olarak “adli para cezası”, “hapis cezası” veya “güvenlik tedbiri”ne karar verebilmektedir.

Ceza davalarında, temyiz, istinaf ve kararın düzeltilmesi gibi aşamalar vardır. Bu aşamalar geçtikten sonra kesinleşmiş hapis cezası ile ilgili olan infaz hukuku aşaması başlar. Açık ya da kapalı cezaevi’nde hapis cezası infazı gerçekleşebilir. Ceza hukuku avukatı tüm bu süreçlerde soruşturma aşaması ile başlayarak cezanın infazı ile sona eren kısımda hizmet verir.

İzmir en iyi ceza avukatı sorgusu sıklıkla yapılmaktadır. Unutulmamalıdır ki ceza davalarında kişinin özgürlüğü mevzubahistir. Bu nedenle her iki taraf açısından da oldukça önemli bir yargılama süreci geçirilir. Bu bağlamda hak arama sürecinde mutlaka alanında uzman ve deneyimli bir avukatla çalışmak gerekmektedir. Hukuk Bürosu ve Danışmanlık Bürosunda Ticaret Hukuku, Sigorta Hukuku (Trafik Kazaları, Araç değer Kayıpları) Tazminat Hukuku (Maddi, Manevi), Aile Hukuku (Boşanma, Velayet), İcra Hukuku, başta olmak üzere Ceza Hukuku, Miras Hukuku ve Bilişim Hukuku alanlarında hizmet verilmektedir.